сряда, 16 април 2014 г.

Вакуумната тръба Heat pipe за слънчев колектор

Heat pipe  слънчев  колектор 
Вакуумната тръба се състои от две концентрично разположени стъклени тръби, изработени от устойчиво на градушка до 25 мм и други предмети боросиликатно стъкло като въздуха между тях е изтеглен и е създаден вакуум , а вътрешната тръба е с нанесено селективно покритие чрез изпаряване метали върху стъклената повърхност. 

По този начин се постига много добро усвояване на слънчевата енергия без топлинни загуби към околната среда (вакуумът и сухия въздух са най-добрите изолатори), което прави, вакуумно-тръбни слънчеви колектори  подходящи за целогодишно използване.


Топлопреносът се осъществява чрез медна тръба поставена в стъклената тръба  запълнена  с  течност с ниска нискотемпера на кипене.

При абсорбация на слънчева топлина медната тръба се нагрява и   част течноста се изпарява,  парите отдават своята топлинна енергия в горната уширена  част и кондензират, стичайки се надолу.

Процесът е непрекъснат. Горната част на медната тръба не контактува директно с водата, а чрез капсула в корпуса на специално изработен топлобменик който прехвърля толинната енергия в бойлерът.

Това е така наречения "сух монтаж" - по всяко време може да се демонтира Heat pipe тръбата ( при ремонт или подмяна ) като бойлера си остава под налягане.

Вакуумните тръби  усвояват енергия от инфрачервените лъчи, които минават  дори през облаците.
При ветровито време или при ниски температури, вакуумните колектори са със съвсем леко занижени характеристики. Благодарение на тяхната форма и на отличните изолационни характеристики на вакуума, те улавят максимално слънчевата радиация от сутрин до късен следобед
Характеристики на слънчев колектор с 10 на брой тръби:
Подходящ за 80-100 литра бойлер.
Вакуумни тръби Ф58х1800 мм

Размери  2020х995х155,
Тегло 39.9 кг,
Работно налягане 4 бара (max 9),
Присъед размери 3/4 "
Работна температура 95°C
Mакс.температура 200°C

Изолация 40 мм.,
Ъгъл за монтаж от 15° до 75°
Коефициент на топлопоглъщаемост 94%,
Примерна схема на свързване :














понеделник, 14 април 2014 г.

четвъртък, 3 април 2014 г.

Винт за дърво като крепежен елемент

Винтът е метален крепежен елемент с цилиндрична форма и разположен около цилиндъра ръб с формата на винтова линия, наричана резба.


Винтовете обикновено се използват за свързване на елементи от дърво ,пластмаса или листов метал или за тяхното позициониране.

Някои винтове, наричани самонарезни, са предназначени за навиване в листов метал или алуминиеви профили, като сами нарязват в него вътрешна резба.

Други са предназначени за навиване в елементи с предварително нарязана вътрешна резба, най-често в гайки.

Когато такива винтове имат шестостенна или друга глава, те се наричат болтове, а когато нямат - шпилки.

Главата на винтовете има специална форма, най-често предназначена да улесни навиването на винта.

Главата  обикновено е по-широка от останалата част на винта, наричана тяло, за да предотврати навлизането на винта в дълбочина на елемента, в който се навива.

 Резбата може да заема цялото тяло на винта или само част от него.
Винт,болт с частична резба или с цяла резба .

Повечето винтове се затягат с въртене по посока на часовниковата стрелка, а резбата им се нарича дясна.

Винтове с лява резба се използват по изключение, например в случаи, в които винтът е подложен на сили, въртящи го в посока, обратна на тази на часовниковата стрелка.

Най-често използваните ръчни инструменти за навиване на винтове са отвертка кръстата  или гаечен ключ.